Przewodniki

Przewodniki Muzeum w Gliwicach – najlepszy drogowskaz dla turystów z bliska i z daleka!

  •   Po Gliwicach wędrować można na wiele sposobów, bo  bogate i wielowątkowe są dzieje naszego miasta.  Nieocenioną pomocą zarówno dla turystów, jak i mieszkańców są przewodniki wydane przez Muzeum w Gliwicach. Obecnie mamy ich aż TRZY. Po pierwsze – bestsellerowy  Przewodnik po Gliwicach, przygotowany przez muzealników wspólnie z wydawnictwem Bezdroża. Bogaty merytorycznie, starannie opracowany od strony stylistycznej, zawierający setki zdjęć, faktów i ciekawostek dotyczących naszego miasta i jego najbliższego otoczenia. W Przewodniku jest o czym poczytać, ale i na co popatrzeć – liczne, współcześnie wykonane zdjęcia przeplatają się z pięknymi starymi fotografiami. Znaleźć w nim można mnóstwo praktycznych informacji, o tym gdzie w Gliwicach zjeść, gdzie przenocować, gdzie zadzwonić, co zobaczyć, nie bez znaczenia są też jego poręczny format i przejrzysty układ. Po drugie – przewodnik Wycieczki z Wędrowcem wydany przez Muzeum w Gliwicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Gliwickie Metamorfozy. Na przewodnik  składa się 9 zeszytów z trasami tematycznymi, m.in. Rzeźby i pomniki, Gliwice oczami literatów, Szlakiem przemysłu i myśli technicznej, Śladem pamiątek kultury żydowskiej, Echa dawnych wojen, Dzieło gliwickich ewangelików czy Miasto ogród. W każdym zeszycie znajdziemy bogactwo starannie opracowanych informacji, wraz z materiałem ikonograficznym – zdjęciami archiwalnymi i wykonanymi współcześnie, a także mapkę z naniesioną trasą. Po trzecie – przewodnik o zasięgu regionalnym - Śladami Żydów z Górnego Śląska. To kolejny efekt działalności  Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – Oddziału gliwickiego Muzeum, którego zadaniem jest badanie żydowskiej spuścizny w obrębie historycznych granic naszego regionu i upowszechnianie wiedzy o niej.  W przewodniku Czytelnik znajdzie ułożone alfabetycznie nazwy miejscowości z historycznego Górnego Śląska, w których zachowały się jakiekolwiek ślady żydowskiej obecności,  ponadto - krótkie kalendarium, a także słowniczek terminów związanych z judaizmem.

 

  •   Przewodnik Śladami Żydów z Górnego Śląska został wydany z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Referatu ds. Kultury Górnego Śląska przy Fundacji "Dom Górnośląski".

 

Przewodniki do nabycia:
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) i  Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Dodatkowo – w przypadku przewodnika Śladami Żydów z Górnego Śląska - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14)

Audioprzewodniki do wypożyczenia:
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

 

strzałka do góry