Wystawy

Muzeum w Gliwicach - WILLA CARO
Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a
tel. 32/231-08-54

WYSTAWA STAŁA:

 • Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców

 

WYSTAWA CZASOWA:

 • Biżuteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO. - Wystawa czynna do 2.02.2020.
    Ciężkie, wykonane z oksydowanego srebra pierścienie, bransolety, naszyjniki, brosze, jak również wyroby galanteryjne i insygnia władzy. Dekorowane półszlachetnymi kamieniami - bałtyckim bursztynem, nefrytami z Dolnego Śląska, a także  koralem, perłami, porcelaną, szkłem, kością, czarnym dębem czy skórą. Wyroby Spółdzielni ORNO uwodziły nie precyzją wykonania, ale pierwotnym urokiem. Srebro cięto, formowano, fakturowano. Pozostawiając ślady ręcznej obróbki nadawano biżuterii surowy, nieco toporny charakter, przywodzący na myśl szczerość ludowej ekspresji, uczciwość i prostolinijność rzemieślniczego trudu, tak cenione w świecie Peerelowskiego socjalizmu.  Spółdzielnia ORNO założona 18 czerwca 1949 r. w Warszawie, była najbardziej znanym cepeliowskim zrzeszeniem produkującym biżuterię – wypracowano w niej  niezwykle wyrazisty styl, który doskonale współgrał z ówczesnymi tendencjami w sztuce polskiej i światowej.

 

 • 13.12 Wernisaż wystawy Halsztackie cmentarzyska kultury łużyckiej na Śląsku - 18.00, o godzinie 17.00 wykład wygłosi kuratorka wystawy Monika Michnik.

 

WYKŁADY/SPOTKANIA

 • 6.12, 3.01 Fantastyczny świat: Inny modernizm. Secesja – 17.00. Podczas wykładów prowadzonych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków, poznamy odmiany stylu przełomu XIX i XX wieku w różnych państwach i znajdziemy ich odpowiedniki w Gliwicach i sąsiednich miastach. Zawędrujemy w miejsca, które odkryjemy na nowo, a zwłaszcza do tworzących związek miast secesyjnych Barcelony, Budapesztu, Brukseli, Wiednia czy Łodzi. Wykłady będą uzupełnione prezentacjami multimedialnymi. Nie zabraknie też czasu na dyskusję.

 

 • 14.12 Zajęcia z cyklu „Na szlaku sztuki. O technikach artystycznych od antyku po współczesność”– „Action painting, dripping?” - 11.30. W XX wieku wielu artystów odeszło od sztuki figuratywnej, poszukując własnego stylu, by wyrazić siebie. Jednym z nich był Jackson Pollock, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uprawiał malarstwo gestu, a jego inspiracją była twórczość ludzi z czasów prehistorycznych. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach, o godz. 11.30 i 13.30. Zapisy: tel. 783 560 006.

 

 • 14.12  Wykład z cyklu „Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej” – Katastrofa w Giblartarze – 16.00. Śmierć generała Sikorskiego – zamach czy zwykły wypadek? Kulisy tajemniczej  śmierci polskiego premiera i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych,  gra wywiadów polskiego, brytyjskiego i sowieckiego. Wstęp wolny.

 


ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO
Gliwice, ul. Bojkowska 37, Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice

WYSTAWA STAŁA:

 • Słusznie słyną dziś Gliwice… ponad 300 zabytkow - głównie odlewów artystycznych z żeliwa i brązu, wykonanych od końca XVIII w. w gliwickiej odlewni żeliwa

 


ZAMEK PIASTOWSKI
Gliwice, ul. Pod Murami 2
tel. 32/ 231-44-94

WYSTAWA STAŁA:

 • Gliwice - miasto wielu kultur. Historia Gliwic i pradzieje ziemi gliwickiej

 

SPOTKANIA/WYKŁADY:

 • 7.12 ŚLĄSKI KALENDARZ TRADYCJI: Gdy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto – zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe na Śląsku – 11.30. Spotkanie poprowadzi Daria Margiciok – etnograf i edukator Muzeum w Gliwicach.

 


DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH
Gliwice, ul. Poniatowskiego

WYSTAWY:

 • Żydzi na Górnym Śląsku.
  Wystawa objęta Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy
 • Żydzi w przestrzeni politycznej II RP - edukacyjna wystawa czasowa czynna do 18.12.
  Wystawa poświęcona historii polskiego parlamentaryzmu i obecności Żydów w jego tworzeniu. Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przy współpracy z Polsko-Izraelską Grupą Parlamentarną.Wstęp na wystawę wolny.

 


 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA FILIA NR 1
Gliwice, pl. Inwalidów Wojennych 3

 

SPOTKANIA:

6.12 - SRI LANKA – monsunowe opowieści – 18.00

 


 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA FILIA NR 21
Gliwice, ul. Syriusza 30

 

WYSTAWY:

 • POLSKA W OBIEKTYWIE - wystawa fotografii Zygmunta Ziai prezentującej polskie krajobrazy - CZYNNA DO 31.12

 

WYDARZENIA:

 • IDĄ ŚWIĘTA – quiz wiedzy do 31.12. Biblioteka Miejska w Gliwicach wszystkich dorosłych czytelników do grudniowej zabawy świątecznej podczas odwiedzin w bibliotece! Zabawa dla dorosłych czytelników polegajaca na wypełnieniu quizu wiedzy zawierającego pięć pytań jednokrotnego wyboru. Spośród quizów zawierających prawidłowe odpowiedzi zostanie wylosowany zwycięzca, który otrzyma nagrodę książkową.
 •  
 • 9.12 ŚWIATECZNA GORĄCZKA OLAFA – przedstawienie teatralne w wykonaniu Studia Teatralnego Krak-Art. - 17.00. Na przedstawienie obowiązują zapisy, przyjmowane w bibliotece.

 


 

 

GALERIA NA6
Gliwice, ul. Matejki 6

 

 • Wystawa fotograficzna Joanny Sawickiej – Migawki z Podlasia

 


 

CENTRUM ORGANIZACJI KULTURALNYCH PEREŁKA
GCOP, Gliwice ul. Studzienna 6

 • Listy z przeszłości Waleriana Fedoriaka – WYSTAWA CZYNNA DO 2.12

 


GALERIA MELINA
Gliwice, ul.  Częstochowska 16

 • Wystawa zbiorowa Pracowni Hi ART - Adaptacje
 • 22.11 Joanna Ambroz – Plakat społeczny i kilka obrażających osoby radykalne – 19.00. Wystawa czynna do 31.12

 


GALERIA ATRIUM
Gliwice, Technopark, ul. Konarskiego 18c

 • Wystawa Anny Zimy – Rysunek – CZYNNA DO 30.11

 


KLUB PRACOWNIKÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Gliwice, ul. Banacha 3

 • Wystawa rysunków Anety Mlaś pt. Przesilenia. Wystawa czynna do 19.12

STACJA ARTYSTYCZNA RYNEK
Gliwice, Rynek 4-5

 • 22.11 Wernisaż wystawy ABSTRAsenso Pauliny Wysockiej  - 18.00. Wstęp wolny. WYSTAWA CZYNNA DO 12.12

 

Wróć na górę!