Wystawy

Muzeum w Gliwicach - WILLA CARO
Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a
tel. 32/231-08-54

WYSTAWA STAŁA:

 • Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców

 

WYSTAWA CZASOWA:

 • Biżuteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO. - Wystawa czynna do 2.02.2020.
    Ciężkie, wykonane z oksydowanego srebra pierścienie, bransolety, naszyjniki, brosze, jak również wyroby galanteryjne i insygnia władzy. Dekorowane półszlachetnymi kamieniami - bałtyckim bursztynem, nefrytami z Dolnego Śląska, a także  koralem, perłami, porcelaną, szkłem, kością, czarnym dębem czy skórą. Wyroby Spółdzielni ORNO uwodziły nie precyzją wykonania, ale pierwotnym urokiem. Srebro cięto, formowano, fakturowano. Pozostawiając ślady ręcznej obróbki nadawano biżuterii surowy, nieco toporny charakter, przywodzący na myśl szczerość ludowej ekspresji, uczciwość i prostolinijność rzemieślniczego trudu, tak cenione w świecie Peerelowskiego socjalizmu.  Spółdzielnia ORNO założona 18 czerwca 1949 r. w Warszawie, była najbardziej znanym cepeliowskim zrzeszeniem produkującym biżuterię – wypracowano w niej  niezwykle wyrazisty styl, który doskonale współgrał z ówczesnymi tendencjami w sztuce polskiej i światowej.

 

 • 12.01 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Biżuteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO ORNO oraz wyrobów znakowanych jej znakiem firmowym przybliży kuratorka gliwickiej ekspozycji – Anna Kwiecień, kustosz Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach- 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

 • Wystawa Halsztackie cmentarzyska kultury łużyckiej na Śląsku – WYSTAWA CZYNNA DO 11.04.20
    Zbiory Muzeum w Gliwicach wzbogaciły się o nowe zabytki – podczas wykopalisk odkryto cmentarz z czasów kultury łużyckiej. Cenne eksponaty będzie można obejrzeć w Willi Caro od 14 grudnia.
    Wieloletnie badania terenowe w Świbiu, wsi w powiecie gliwickim, przyczyniły się do odkrycia obecności w tym miejscu kultury w epoce żelaza. W grobach znaleziono liczne przede wszystkim naczynia i biżuterię. Ekspozycję uzupełniają rysunki, mapy i plany.

 

WYKŁADY/SPOTKANIA

 • 18.01 Wykład z cyklu „Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej” – 16.00. Kolejna zdrada sojuszników, „wolne” wybory 1947, proces przejmowania władzy przez komunistów, opór polskiego społeczeństwa, organizacja i działalność organów bezpieczeństwa…Wstęp wolny.

 

 • 23.01 Czytanie Historii - 17.00. Cykl spotkań z spotkań z autorami najbardziej interesujących książek popularyzujących wiedzę o przeszłości, poruszających tematy ważne, pobudzające do refleksji, ułatwiających zrozumienie otaczającego nas świata. Pierwszym gościem będzie prof. Andrzej Chwalba – wybitny historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, eseista, specjalizując się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich oraz historii najnowszej Polski. Autor książki 1919. Pierwszy rok wolności. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

 

KONCERTY:

 • 19.01 Podwieczorki muzyczne w Willi Caro - 16.00. Bilety w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.–sob., godz. 10.00–18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro. Organizatorzy: Samorząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych, Muzeum w Gliwicach.

 


CZYTELNIA SZTUKI
Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a, tel. 32/231-08-54

 • Wystawa fotograficzna - Nowe widzenie Śląska – CZYNNA DO 17.01

  Wystawa stanowi prezentację prac, które w 2019 roku wzbogaciły zbiory Działu Fotografii Artystycznej Muzeum w Gliwicach. Ich zakupu dokonano w ramach projektu „Nowe widzenie Śląska. Kolekcja fotografii artystycznej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Są to prace koncentrujące się na nowym widzeniu Śląska jako przestrzeni – urbanistycznej, przemysłowej, kulturowej – przez fotografów tu żyjących, wywodzących się stąd lub Śląskiem zainspirowanych.

 


ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO
Gliwice, ul. Bojkowska 37, Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice

WYSTAWA STAŁA:

 • Słusznie słyną dziś Gliwice… ponad 300 zabytkow - głównie odlewów artystycznych z żeliwa i brązu, wykonanych od końca XVIII w. w gliwickiej odlewni żeliwa

 


ZAMEK PIASTOWSKI
Gliwice, ul. Pod Murami 2
tel. 32/ 231-44-94

WYSTAWA STAŁA:

 • Gliwice - miasto wielu kultur. Historia Gliwic i pradzieje ziemi gliwickiej

 


DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH
Gliwice, ul. Poniatowskiego

WYSTAWY:

 • Żydzi na Górnym Śląsku.
  Wystawa objęta Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy

 

 • 11.01 Spotkania z Kresami Rzeczypospolitej: Katedra ormiańska we Lwowie - 15.30. Wykład wygłosi dr Joanna Wolańska, specjalizująca się w dziejach katedry ormiańskiej we Lwowie oraz malarstwie J.H. Rosena. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

 

 • 11.01 Mały muzealnik poznaje Gliwice; Spotkanie trzecie: Szlakiem Żydów z Górnego Śląska - 11.30 i 13.30. Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

 


GALERIA ATRIUM
Gliwice, Technopark, ul. Konarskiego 18c

 • „myśli niewypowiedziane” Edyty Reichel- instalacja/kolaż –WYSTAWA CZYNNA DO 30.01. Wystawa niezwykłych kolaży raciborzanki, absolwentki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie o specjalności grafika warsztatowa. Nauczyciel z piętnastoletnim stażem pracy z młodzieżą i dziećmi, wciąż poszukująca i otwarta na sztukę aranżuje, tworzy własne formy ekspresyjne, instalacje i kolaże. Do ZPAP należy od 2017 roku.

 


STACJA ARTYSTYCZNA RYNEK
Gliwice, Rynek 4-5

 • 12.01 Wernisaż wystawy Gliwicki WOŚP w obiektywie – 12.00. Prezentowane fotografie autorstwa Pawła Kołodzieja i Marcina Baranowskiego (obaj mieszkają w Gliwicach), ukazują historię gliwickich Finałów WOŚP odbywających się na Rynku. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do 21.01.

 


CENTRUM ORGANIZACJI KULTURALNYCH PEREŁKA
GCOP, Gliwice ul. Studzienna 6

 • Wystawa malarstwa Anny Śmieszek – CZYNNA DO 25.01

 


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA FILIA nr 11
Gliwice, ul. Bł. Czesława 24

WYSTAWY:    

 • Portfolio dzielnicy Baildona – WYSTAWA FOTOGRAFII CZYNNA DO 15.02. Wystawa prezentująca prace fotograficzne powstałe w trakcie konkursu fotograficznego organizowanego przez GCOP, w którym udział wzięli fotografowie amatorzy w różnym wieku. Wystawa podzielona jest na trzy kategorie: przemysł, kontrasty i moje ulubione miejsce.

 


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA FILIA nr 12
Gliwice, ul. Perkoza 12

WYSTAWY:

 • MOJE PODRÓŻE – wystawa fotografii Grzegorza Kłeczka - CZYNNA DO 31.01. Grzegorz Kłeczko - człowieka wielu talentów. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania podróżnik i fotograf. Założyciel Klubu Fotograficznego, współwłaściciel galerii sztuki współczesnej "Wyspa sztuki". Organizator wypraw, plenerów oraz warsztatów fotograficznych. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W kręgu jego zainteresowań fotograficznych znajdują się przede wszystkim ludzie i otaczający ich świat.

 

 

Wróć na górę!